Jdi na obsah Jdi na menu

První pomoc při psychické nepohodě

22. 1. 2020

 

adventure-1807524_640.jpgBěhem svého života absolvujeme minimálně jednou kurz první pomoci. Díky tomu víme, jak se zachovat při autonehodě, úrazu, infarktu, popáleninách apod. Osvěta v této oblasti funguje a všichni jsme slyšeli např. o masáži srdce nebo dýchání z úst do úst.

Ale co dělat, když zažijeme situaci, která se stane “nehodou” nebo “úrazem“ pro naši duši a naruší naší psychickou pohodu?

Mohou to být běžné každodenní situace, jako třeba rozbitý domácí spotřebič, koberec politý vínem nebo nevyčištěné akvárium. Nebo i závažnější události jako konflikty s partnerem, situace ztráty: ať už blízkého člověka nebo věci či zaměstnání. Naši psychickou pohodu nám ale mohou rozkolísat i pozitivní události. I ty pro nás mohou být stresující a zatěžující. Výčet možných situací by byl hodně dlouhý.

Všechny tyto události mají společný důsledek. V člověku vyvolají nepříjemné pocity jako jsou zděšení, strach, depresi a další. Určitým způsobem ho vykolejí z jeho klidu a pohody. Někdy se do svého středu vrátíme poměrně záhy, jindy nepohoda přetrvává dlouho a my najednou nevíme, jak zvládat třeba i každodenní úkoly.people-2566854_640.jpg

Rad a možností, jak z toho ven, je spousta. Z hlediska bodyterapie ale doporučuji následující tři základní techniky, které může člověk v takové situaci využít.

Dříve než tyto rady podrobně popíši, mám k nim jednu poznámku na úvod. Člověk pomocí následujících technik může relaxovat každý den. Ideální je tyto techniky každý den praktikovat a trénovat třeba 5 minut po probuzení a 5 minut před spaním. Potom v situaci, kdy je bude potřebovat, je bude mít hned “po ruce”.

Můžeme je sice poprvé použít až v situaci, kdy nejsme v pohodě. A věřím, že pomohou! Ale účinnější jsou, když už je máme nacvičené a vyzkoušené.

Nohy na zemi

Když jsme rozrušení, tak jako první, co můžeme udělat, je uvědomit si vlastní chodidla. Důležité je obě nohy postavit na zem. Pokud to jde, stoupnout si na ně. Nohama můžu přešlapovat, abych zesílila vjem doteku. Můžu s nimi i zadupat. Všechnu pozornost věnuji doteku se zemí. Můžu si uvědomit, jestli je mám chladné nebo teplé. Můžu se na nohách zakývat a přenést váhu ze strany na stranu nebo na špičky a na paty.

women-friends-1577910_640.jpgTímto jednoduchým cvičením získáme zpátky vědomí a pocit opory, kterou můžeme kdykoliv dostat. Můžeme si uvědomit, že stojíme na vlastních nohách, že nás nohy mohou nést. Ať v konkrétním významu, a nebo přeneseném do našeho prožívání.

Ať se děje cokoliv, nezapomínejte dýchat

Další technikou, která nás vrátí do rovnováhy, je volný přirozený dech. Začneme tím, že obratíme pozornost k vlastnímu dechu. Můžu si uvědomit, jak dýchám např. do břicha. Pokud se mi nedaří přivést pozornost do oblasti břicha, mohu si na něj položit dlaň a vnímat pohyb ruky při každém nádechu a výdechu. Takto pozorností zůstávám asi 5 minut u dýchání do břicha.

Potom přesunu pozornost k hrudníku a uvědomím si, jak volně a lehce dýchám do hrudníku. Důležité je dýchat plynule a přirozeně. Jak jen to je v aktuální chvíli možné. Určitě dech nezesilujte ani neprohlubujte. Spíše v něm hledejte uvolnění, lehkost a plynulost.

Ve chvíli, kdy je už naše mysl  přiměřeně klidná, je možné pozorovat dech na špičce nosu. Uvědomuji si každý nádech a výdech, který vstupuje a vystupuje nosními dírkami. Neovlivňuji rychlost ani sílu. Spíše jen čekám až další nádech přijde. Je to podobné, jako když kočka na lovu číhá na myš. Nebo kos na louce hledá žížaly. Soustředěně čekáme až nádech nebo výdech přijde.

Dotek a vnímání těla

children-1545118_640.jpgDotek nám pomůže se vrátit zpátky do těla. Přinese nám uzemnění. Proto dalším doporučením je vyhledat blízkost jiného člověka. Nechat se obejmout, pohladit, namasírovat. Když nikdo takový není k dispozici, můžeme si pomoci sami. Jemně a laskavě přiložit dlaně např. na chodidla. Udělat z nich jakoby sendvič, kdy ruce tvoří housku a noha náplň. Chvíli můžeme držet chodidlo v dlaních a přitom jen volně dýchat a pozorností zůstávat u doteku.

Následně můžeme chodidla promnout a promasírovat každý kousek. Pak promasírovat postupně i kotníky, lýtka, stehna, hýždě, břicho, hrudník, ruce, ramena, krk a celou hlavu. Pozornost vždy směřuji tam, kde mám ruce a díky tomu zvyšuji vědomí vlastního těla.

 

Všechny techniky nás vedou k uzemnění a zklidnění. Díky nim si uvědomíme prostý přítomný okamžik. A uklidníme stresovou poplachovou reakci, která se v těle spustila.

 

Více doporučení, jak se lze pomocí vlastního těla vrátit k psychické pohodě, dávat nebudu. Podstatné je si jednu nebo dvě možnosti dobře zapamatovat a nacvičit. Tuto možnost budete mít hned po ruce v pomyslné KáPéZetce, krabičce poslední záchrany.

 

Na závěr vám ještě doporučím jednu užitečnou aplikaci, kterou si můžete instalovat do svého mobilu. Aplikace „Nepanikař“ vám poskytne zdarma rychlou první psychologickou pomoc.

Aplikace má pět základních modulů: deprese, úzkost/panika, sebepoškozování, myšlenky na sebevraždu a kontakty na odbornou pomoc.

Na ukázku jsem vybrala rady z modulu úzkost a deprese.hands-1797401_640.jpg

Co můžete dělat při úzkostné atace:

 • Dýchejte podle naší aplikace
 • Počítejte od 100 do 0
 • Vezměte si do ruky papír a pořádně ho zmačkejte
 • Obejměte blízkou osobu
 • Zadržte dech
 • Dejte si čokoládu
 • Uklízejte - utřete prach u sebe v pokoji, vysajte.
 • Podívejte se na oblíbený film
 • Pomazlete se s domácím mazlíčkem
 • Kreslete si - vezměte si papír a tužku a zkuste nakreslit Vaše emoce a pocity.
 • Poslouchejte hudbu - vytvořte si na mobilu playlist oblíbených písniček a poslouchejte je.
 • Jděte na čerstvý vzduch / vydejte se na půlhodinovou procházku, běžte rychlým tempem.

Co můžete dělat, začnete-li propadat depresi a pokleslé náladě

 • Sportujte - vezměte si kolo a udělejte si půlhodinovou vyjížďku.
 • Nebuďte sami – napište nebo zavolejte rodičům, partnerce, partnerovi, kamarádce, kamarádovi. Běžte je navštívit.
 • Meditujte – pohodlně se posaďte, zavřete oči a zhluboka se párkrát nadechněte. Poté nechte myšlenky volně plynout.
 • Přestaňte kouřit, nepijte alkohol – uvařte si bylinkový nebo ovocný čaj.
 • Promluvte si se (školním) psychologem – domluvte si schůzku v nejkratším termínu.
 • Poslouchejte hudbu – vytvořte si na mobilu playlist oblíbených písniček a poslouchejte je.
 • Sejděte se s kamarády – napište nebo zavolejte kamarádovi a domluvte si setkání.
 • Sledujte oblíbený film – podívejte se na film, který máte rádi, nebo sledujte nejnovější videa na internetu.
 • Napište blízké osobě – napište osobě, které věříte, jak Vám je.
 • Kreslete si – vezměte si omalovánky nebo si vytiskněte mandalu a vymalujte ji.
 • Běžte si zacvičit – běh, jízda na kole nebo delší procházka Vám může pomoci.
 • Relaxujte – stáhněte si do mobilu řízenou relaxaci, pusťte si ji, lehněte si na zem, uvolněte se, zavřete oči a relaxujte.
 • Zahrajte si na hudební nástroj – zahrajte si oblíbenou skladbu od oblíbeného autora.
 • Čtěte si – přečtěte si něco zajímavého, najděte knížku, časopis nebo článek na internetu.
 • Obejměte blízkou osobu – nebo se pomazlete s domácím mazlíčkem.

 

Přeji všem, ať jsou štastní, spokojení, klidní a radostní.

 

Zdroje informací:

https://www.facebook.com/aplikacenepanikar/

http://nepanikar.eu/